XVIII B-MRS Meeting: Students Awards and Prizes.


XVIII B-MRS Meeting (Balneário Camboriú, SC, Brazil, September 22 – 26, 2019)

Bernhard Gross Award

(Established by B-MRS in honor of Bernhard Gross, a pioneer of Brazilian materials research. It distinguishes the best oral and poster contributions presented by students in each symposium)

Winners of the Bernhard Gross Award 2019.
Winners of the Bernhard Gross Award 2019.

Symposium A

  • Alessandra Mara Garbosa Mutti (poster). Universidade Estadual Paulista “Júlio de Mesquita Filho”, Campus de Presidente Prudente (UNESP).
  • Marylyn Setsuko Arai (oral). Instituto de Física de São Carlos/USP (IFSC USP).

Symposium B

  • Bruna Gregatti de Carvalho (poster). Universidade Estadual de Campinas (UNICAMP)
  • Julia Andrea Carpenter (oral). Swiss Federal Institute of Technology / Eidgenössische Technische Hochschule ETH Zürich (ETHZ).
  • Marzieh Kadivar (oral). Universidade de São Paulo (USP).

Symposium C

  • Dhésmon Lima (poster). Universidade Estadual de Ponta Grossa (UEPG).

Symposium D

  • Ana Rita Ferreira Alves Teixeira (oral). Universidade Federal da Paraíba (UFPB).
  • Larissa Oliveira Garcia (poster). Universidade Estadual Paulista “Júlio de Mesquita Filho” – Campus Bauru (UNESP).

Symposium E

  • Camila da Costa Pinto (poster). Universidade Federal do Amazonas (UFAM).

Symposium F

  • Lucas Scalon (poster). Universidade Tecnológica Federal do Paraná (UTFPR).
  • Marlene Notelio Borges Luíza de Morais (oral). Universidade Federal de Ouro Preto (UFOP).
  • Priscila Cavassim (oral). University of Cambridge, Reino Unido da Grã-Bretanha e Irlanda do Norte, e Instituto de Física de São Carlos – Universidade de São Paulo (IFSC – USP).

Symposium G

  • Airton Germano Bispo Jr (oral). Universidade Estadual Paulista “Júlio de Mesquita Filho” – Campus Presidente Prudente (UNESP).
  • Lucas Fiocco Sciuti (poster). Instituto de Física de São Carlos – Universidade de São Paulo (IFSC – USP).

Symposium I

  • Isabela Trindade Coutinho (oral). Universidade Federal do ABC (UFABC).
  • Maiara Schein Trevisol (poster). Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS).

Symposium J

  • Daniel Silva Costa (poster). Universidade Federal do Paraná (UFPR).

Symposium M

  • Pamela Costa Carvalho (poster). Universidade de São Paulo (USP).
  • Syed Adnan Raza (oral). Centro Brasileiro de Pesquisas Físicas (CBPF).

Symposium N

  • Danilo Waismann Losito (oral). Universidade Federal de São Paulo (UNIFESP).
  • Janaína Arlete Prasniski (poster). Universidade Federal do Rio Grande do Norte (UFRN).

Symposium O

  • Raquel Alvim Figueiredo Mansur (oral). Institute for Advanced Studies (IEAV).

Symposium P

  • Marco Aurelio Horban (oral).  Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais (INPE).
  • Maya Alencar Medeiros (poster). Universidade Federal de São Carlos (UFSCAR).

Symposium Q

  • Cristie Luis Kugelmeier (oral). Universidade Federal de São Carlos (UFSCAR).
  • Luiz Felipe Bauri (poster). Escola Politécnica de Universidade de São Paulo (EPUSP).

Symposium R

  • Carla da Silva (poster). Instituto Nacional de Pesquisas Espaciais (INPE).
  • Janine Karla França da Silva Braz (oral). Universidade Federal Rural do Semi-árido (UFERSA).

Symposium S

  • Pedro G. Demingos (oral). Universidade Federal do Rio Grande do Sul (UFRGS).
  • Viviane Maciel Almeida (poster). Universidade Federal de Ouro Preto (UFOP).

Symposium U

  • Angela Elisa Crespi (oral). AddUp, Global Additive Solutions (ADDUP) e Paris-Sud University, França.
  • Kelly Schneider Moreira (poster). Universidade Federal de Santa Maria (UFSM).

Symposium V

  • Rodrigo Cezar de Campos Ferreira (oral). Universidade Estadual de Campinas (UNICAMP)

Symposium X

  • Letícia Silva De Bortoli (poster). Universidade Federal de Santa Catarina (UFSC).

ACS Publications Prizes

(Sponsored by journals of ACS Publications, a division of the American Chemical Society. Prizes for the best student contributions of all the event)

Winners of the ACS Publications Prizes with Mônica Cotta (right) representing ACS.
Winners of the ACS Publications Prizes with Mônica Cotta (right) representing ACS.

ACS Publications Best Oral Presentation Prizes

  • Airton Germano Bispo Jr (UNESP, Brazil).
  • Marzieh Kadivar (USP).
  • Priscila Cavassin (University of Cambridge, UK and IFSC, Brazil).
  • Rodrigo Cezar de Campos Ferreira (UNICAMP, Brazil).
  • Syed Adnan Raza (CBPF, Brazil).

ACS Publications Best Posters Prizes

  • Daniel Silva Costa (UFPR, Brazil).
  • Dhésmon Lima (UEPG, Brazil).
  • Larissa Oliveira Garcia (UNESP, Brazil).
  • Letícia Silva de Bortoli (UFSC, Brazil).
  • Lucas Scalon (UTFPR, Brazil).

 


RSC Prizes 

(Sponsored by journals of the Royal Society of Chemistry. Prizes for the best student contributions of all the event)

Winners of the RSC Prizes with Elizabeth Magalhães (center) representing RSC.
Winners of the RSC Prizes with Elizabeth Magalhães (center) representing RSC.
  • Cristie Luis Kugelmeier (UFSCar, Brazil).
  • Danilo Waismann Losito (UNIFESP, Brazil).
  • Julia Andrea Carpenter (ETH, Switzerland).
  • Maya Alencar Medeiros (UFSCar, Brazil).

 

 

 

 

 

 


See the online photo album of the Student Awards Ceremony, here.

Prêmios aos melhores trabalhos apresentados no XII B-MRS Meeting: lista dos vencedores.


 

Bernhard Gross Award

(Established by B-MRS in honor of the pioneer of Brazilian Materials Research, it distinguishes the best oral and poster contributions of all symposia)

  • Felipe Leon Nascimento Sousa (UFPE, Brazil). Ecofriendly aqueous electrosynthesis of AgInS2–ZnS quantum dots with high optical efficiency. Symposium
  • Lucas Fabrício Bahia Nogueira (USP Ribeirão Preto, Brazil). Bioactive biopolymeric membranes reinforced with hydroxyapatite for tissue engineering application.
  • João Saccoman (UNESP – Bauru, Brazil). Analysis of the optical emission lines from the plasma during the deposition of  TiO2 for sputtering.
  • Lukas Augusto de Lima Basilio (UFAM, Brazil). Hydrothermal synthesis of sodium titanate nanotubes for application in solid state electrolytes.
  • Filipe Rogerio de Souza Quirino (UFPE, Brazil). The temperature dependence of saturation magnetization for yttrium iron garnet doped with Zn, Ni and Co.

 


ACS Publications Prizes for students 

(Sponsored by the journals ACS Applied Materials & Interfaces, ACS Applied Energy Materials, ACS Applied Nano Materials, ACS Applied Bio Materials, Nano Letters, ACS Nano, Chemistry of Materials, JACS and ACS Energy Letters).

ACS Publications Best Oral Presentation Prize

  • João Batista Maia Rocha Neto (UNICAMP , Brazil). Chitosan/hyaluronan coatings tailored for tumor cell adhesion: influence of the topography and surface chemistry.
  • Daniel Alves Heinze (UFABC, Brazil). Influence of Nanoparticles on the Electrical and Mechanical Properties of SEBS Block Copolymers.
  • Samarah Vargas Harb (UNESP, Brazil). Self-healing PMMA-CeO2 coatings for anticorrosive protection of carbon steel.

ACS Publications Best Poster Prize

  • Fabrício Benedito Destro (UFSCAR, Brazil). Number of grain in polycrystalline hematite modified with Sn: Its influence on electrical properties.
  • Michele Duarte Tonet (UFSC, Brazil). Gold nanoparticles into a discotic liquid crystalline matrix.
  • Jean Felipe Oliveira da Silva (UFPE, Brazil). Magnetic configurations and switching processes in cobalt ferromagnetic hollow nanospheres.

E-MRS Best Oral Presentation Award

(For the best oral presentation of the symposium G “Structural, optical and electronic properties of the metal-oxide nanostructures”)

  • Everton Bonturim (Universidade Presbiteriana Mackenzie, Brazil). Low-energy polarization switching in La-doped BiFeO3 thin films.

 


IUMRS Best Poster Award

Gold Prize

  • Nazir Monteiro dos Santos (INPE, Brazil). DLC film deposition as protective coating of titanium alloy tibe using PIII&D system.

Silver Prize

  • Aline Alves dos Reis Almeida (UFMG, Brazil). Preparation and Characterization of P3HT/TiO2 Nanocomposites.

Bronze Prize

  • Felipe Conceição dos Santos (Universidade Presbiteriana Mackenzie, Brazil). Phase transition on chemically exfoliated MoS2 nanosheets: electrocatalytic properties for energy application.

 


 

Challenge “Aerospace Materials and Manufacturing for the Next Century”

Winning solution: Aerospace Structures and Systems Inspired by Nature – lotus leaf.

Winning team members:

  • Ana Paula Wünsh Boitt (UFSC, Brazil)
  • Angélica Belchior Vital (UFRN, Brazil)
  • Lázaro Aleixo dos Santos (UFRGS, Brazil)
  • Priscila da Costa Gonçalves (UFSC, Brazil)
  • Tahir Jankal (PUC-Rio, Brazil)

 


 

List of the 35 winners of the 4 awards of the XIV SBPMat Meeting.


HORIBA AWARD

For the best oral presentation and the best poster of the meeting.

  • Poster: Lucas Kling e Silva. “Magnetic characterization of steels AISI A 366, AISI S 235 and AISI 304 using Bitter tecnic ( Ferrofluid)”.
  • Oral: Daniel Bahro. “Understanding The External Quantum Efficiency of Organic Homo-Tandem Solar Cells Utilizing a Three-Terminal Device Architecture”.

———————————————————————————————————

IUMRS AWARD

For the 3 best posters of the meeting.

  • Gold prize: Leandro Merces (Laboratório Nacional de Nanotecnologia). “Fabrication and characterization of CuPc molecular junctions: investigation of the contact configuration”.
  • Silver prize: Edna Regina Spada (Instituto de Física de São Carlos). “Understanding light emission and reflection in spherical submicron mirrors arrays by confocal microscopy”.
  • Bronze prize: Nagyla Alves de Oliveira (Instituto de Química – UNESP). “Low-temperature down-conversion luminescence behavior of nanosized phosphors with potential application in optical devices”.

——————————————————————————————————

BERNHARD GROSS AWARD

A recognition of SBPMat to the best oral and poster contributions of each symposium presented at the annual meeting of the society. The choice is made by a committee selected by the coordinators of each symposium. Bernhard Gross was one of the pioneers of Materials research in Brazil.

Symposium A.

  • Oral: Guilherme Monteiro Torelly. “Probing the deposition of ultra-thin InAs layers on GaAs and their evolution towards the nucleation of 3D InAs islands”.
  • Poster: Raquel da Silva Brito. “Application of Natural Dyes of Brazilian Cerrado in the assembling Dye-sensitized solar cell”.

Symposium B.

  • Poster: Caio José Perecin. “Magnetite Nanoparticles Encapsulated with PCL and Poloxamer by Nano Spray Drying technique”.

Symposium C.

  • Poster: Aline Marques de Oliveira. “A Comparison Study on Nanomembranes for Oil Spill Clean-up Devices – The Tea-bag Like Configuration Case”.

Symposium D.

  • Oral: Victor Raúl Jauja Cana. “Development of electrochemical sensor of glassy carbon electrode modified with Hap-MWCNT composite by electrophoretic deposition for detection of trace cadmium”.
  • Poster: Rebecca Faggion Albers. “Synthesis and characterization of graphene and graphene/nanoparticles composites obtained from graphene oxide reduction direct by the modified polyol process”.

Symposium F.

  • Oral: Eloísa Berbel Manaia. “ZnO/ZnS mixed structures obtained by sol-gel process”.
  • Poster: Rodrigo Morais Menezes dos Santos. “XAS/WAXS in situ study of LDH thermal decomposition and recovery”.

Symposium G.

  • Poster: Ramón Raudel Peña Garcia. “Thickness effects in the properties of hexagonal array of nanosized Ni hollow-spheres”.

Symposium K.

  • Oral: Bruno M. Serafim. “Electrospinning activation of highly porous PMMA microfibers for diagnostic applications”.
  • Poster: Fernanda Guerra Lima Medeiros Borsagli. “Effect of sugarcane bagasse composition in an array of pet in thermal morfology and mechanical evaluation for subsequent application as an insulator”.

Symposium M.

  • Oral: Lucas Pintol Nishikawa. “Quenching and Intercritical Tempering of Microalloyed Pipeline Steel”.
  • Poster: Lucas Kling e Silva. “Magnetic characterization of steels AISI A 366, AISI S 235 and AISI 304 using Bitter technic (Ferrofluid)”.

Symposium N.

  • Oral: Elaine Cavalcanti Rodrigues Vaz. “Spectroscopic Characterization of Functionalized CNT as Nano-antennas in Light Conversion Nanostructured Devices”.
  • Poster: Airton G. B. Junior. “Structural and optical properties optimization of Ba2SiO4:Eu3+(5%) red nanophosphor obtained via sol-gel route for white LED application”.

Symposium O.

  • Oral: Rafael dos Santos Carvalho. “Influence of intramolecular spin-orbit coupling on organic magnetoresistance effect”.
  • Poster: Bruno Rostirolla. “P3HT:PCBM based metal-insulator -semiconductor capacitors under visible light stimulation”.

Symposium Q.

  • Poster: Osmando Ferreira Lopes. “Controlled Synthesis of BiVO4 Photocatalysts: Evidence of the Role of Heterojunctions on their Photocatalytic Activity driven by Visible-Light”.

Symposium S.

  • Oral: Daniel Muniz Oliveira. “Obtainment and characterization of a new polymer formulation based on sodium alginate and fish scales suitable for extended release of herbicides”.
  • Poster: Marco Antonio Voinarovicz. “Chemical Solution for Recycling of Long Life Packaging”.

Symposium V.

  • Oral: Ronaldo José Farias Corrêa do Amaral. “Platelet-rich plasma modulates mesenchymal stromal cells chondrogenesis in collagen-hyaluronic acid scaffolds according to concentration”.
  • Poster: Andrei Sakai. “Tumorigenic cell membrane characterization trough nanostructured thin films: influence of the lipid composition upon biochemical signaling”.

Symposium W.

  • Poster: Isadora S. Deschamps. “Bioabsorbable scaffolds based on β-TCP and polymer used in oral implantology”.

Symposium X.

  • Oral: Maiara Emer. “Nanoparticle-bacteria interaction study based on surface functionalization of nanometric structures”.
  • Poster: Geovânia Cordeiro Assis. “Polystyrene Nano-foams impregnated with SnO2 nanoparticles by TIPS: Application in heterogeneous photocatalysis”.

Symposium Y.

  • Poster: Natália Noronha Ferreira. “pH-responsive alginate-based hydrogel for bevacizumab delivery system: rheological study”.

Workshop 1.

  • Poster: Bruno Santos de Oliveira. “Enhancing Manufacturing Process of Template-Stripped Gold Pyramids for Near-Field Optical Microscopy”.

————————————————————————————————

E-MRS AWARD 

For the best oral presentation and 2 best posters of symposium C.

Best oral presentation: Monique Gomes Teixeira (Universidade Federal de São João Del Rei). “Synthesis, characterization and photocatalytic application of ZnS nanocrystals”.

Best Poster, 1st position: José Antonio Souza (Universidade Federal do ABC). “ZnO microtubes decorated with nanowires”.

Best Poster, 2nd Position: Italo Odone Mazali (Universidade Estadual de Campinas). “Relation between the composition and the catalytic activity of the bimetallic noble metal nanoparticles with tunable compositions supported on organofunctionalized mesoporous silica”.

———————————————————————————————————